Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Sistemi nedir?

Akıllı Ev Sistemi, nano teknolojinin otomasyona entegre edilmesi ile geliştirilen bir kontrol sistemidir. Bu sistem mekanlarda,sizlere büyük bir konfor sunar, hem de ilave güvenlik sağlar.

Günümüz yaşamında Akıllı Ev Teknolojisi, yeni yapılan ev tiplerinde sıklıkla kullanılmakla beraber, kullanım amaçları doğrultusunda konutlara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Bahsedilen bu teknolojiyi kısaca anlatmamız gerekirse, şunlar söyleyebiliriz; Akıllı Ev Teknolojisi, evde gerçekleştirilen standart işlerin kendiliğinden tekrarlanmasını, yapılmasını sağlar. Bu faaliyetler, ısıtma-soğutma konularından aydınlatma ve sulamaya, enerji sisteminden panjur-perde sistemine kadar geniş bir alanı kapsar. Sistemlerin kontrol edilmesi, ayrı ayrı kumandalar kullanmak yerine, görsel bir kullanıcı paneli olan tek bir modül aracılığıyla yapılır. Hatta internet üzerinden bilgisayar, tablet hatta telefonlardan dahi kontrolün sağlanması, bu teknoloji’nin en önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Akıllı Ev Sistemi’nin kullanım alanları nelerdir?

Yazımızda da belirtildiği gibi, Akıllı Ev Teknolojileri sistemleri’nin kullanım alanları hayli fazladır. Bu teknoloji, gündelik ev yaşamında kullanıcılara büyük bir kolaylık ve avantaj sağlar. Gün içerisinde yaptığımız standart işler, artık bir meşgale olmaktan çıkar ve kişilere zamandan tasarruf sağlar.

Akıllı Ev Teknolojilerini, cep telefonlarına kurulan alarma benzetebiliriz. Mesela, akıllı ev teknolojisi kullanılan bir evde, bir komut ile belirlenen bir saatten sonra tüm perdeleri otomatik olarak açabilir, cay makinesini çalıştırabilir, odaların sıcaklığını ayarlayabilirsiniz. Akşam olduğunda ise, televizyonunuzu ve perdelerinizi kapatabilir, evinizin alarmını devreye sokabilirsiniz, bahçenizi sulayabilirsiniz.

Bu teknoloji sayesinde, evden çıkacağınız zaman veya kısa bir süre evden uzaklaşacağınız zamanlarda da evinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Yine tek bir dokunuşla, evdeki kapılar ve elektrikli cihazlarınızı otomatik olarak açıp kapatabilirsiniz. Uzun müddet evden uzak kalacağınız zamanlarda, perde ve panjurlarınızı, ışıklarınızı düzenli olarak açıp kapatabilirsiniz. Bu şekilde evin, gün ışığından faydalanmasını sağlayarak, enerji tasarrufu da yapmış olursunuz.

Kapılar ve pencerelerin açık kaldığı durumları da kullanıcıya haber veren bu teknoloji ile evde güvenliği de sağlamış olursunuz. Güvenliği sağlamanızda bu sistem sayesinde başka yollara da sahip olursunuz. Kapı ve pencerelerinize yerleştirilen akıllı sensörler ile, tüm evinizi kontrol altında alır. Eve yaklaşan biri algılandığı anda, televizyon, müzik cihazları gibi cihazları çalıştırabilir, ışıklarınızı açar ve böylece sanki ev sahiplerinin evde olduğu izlenimi oluşturursunuz. Pencerelerinizdeki otomatik perde ve panjurlarınızın açılıp kapaması da bu konuda son derece önemli bir etki yaratacaktır.

Akıllı Ev Teknolojileri ile günümüz yoğun yaşantısında, evinizde ki işleri kolaylaştırılabilir ve aynı anda üst düzey etkili bir güvenlik sistemi de sağlayabilirsiniz.

Akıllı ev sistemleri ile alakalı talepleriniz için bize ulaşabilir, birlikte sizin için en uygun çözümlere karar verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir